
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 1 µF |
| Voltage Rating (DC) | 16 V |
| Tolerance | 10 % |
| Height | 1.35 mm |
| Max Length | 2.1 mm |
| Max Width | 1.35 mm |
| Min Length | 1.9 mm |
| Min Width | 1.15 mm |
| Max Thickness | 1.35 mm |
| Min Thickness | 1.15 mm |
| Dielectric | X7R |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Voltage Rating | 16 V |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
Stock: 2906
Distributors
pcbx
Unit Price$0.10601
Ext.Price$0.10601
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.10601 | $0.10601 |
| 10 | $0.06010 | $0.60100 |
| 50 | $0.04749 | $2.37450 |
| 100 | $0.03753 | $3.75300 |
| 500 | $0.03129 | $15.64500 |
| 1000 | $0.02565 | $25.65000 |
| 3000 | $0.02001 | $60.03000 |
| 5000 | $0.01803 | $90.15000 |
| 10000 | $0.01624 | $162.40000 |
